Cyril Bouda - Hospodářská výstava v Praze 1936

Umělecká barevná litografie na papíře, 95x63 cm, signováno autorsky v desce vpravo dole C. Bouda, dále značeno NOVINA- PRAHA, volný list.
Vzácný plakát se sytými barvami nezapře virtuózní návrh od sběratelsky vyhledávaného
malíře C. Boudy. Sběratelství plakátové tvorby zaznamenává za posledních 10 let v ČR velký vzestup, ale stále jsou umělecká díla plakátové tvorby značně cenově podceňována oproti trhům s uměním na západě. Zatím největší cenové nárusty zaznamenali plakáty od A. Muchy, kdy jejich ceny zejména z francouzského období se pohybovali i okolo 10000 €. V ČR již existuje několik poučených sběratelů plakátové tvorby, dále nejvýznamnější státní sbírku plakátů má UPM Praha a UPM Brno. Investice do plakátové tvorby má stále obrovskou perspektivu, čemuž přispěla i putovní výstava přenádherné kolekce plakátů tvorby A. M. Muchy původně ve sbírce světoznámého tenisty Ivana Lendla. Vzácný plakát od C. Boudy ojediněle se vyskytující na trhu s uměním!

O autorovi: Cyril Bouda - Narodil se 14. 11. 1901 na Kladně a zemřel 29. 8. 1984 v Praze. Malíř a ilustrátor, profesor na Karlově univerzitě. V roce 1923 absolvoval Umělecko-průmyslovou školu v Praze u Františka Kysely, v roce 1926 zakončil studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u Maxe Švabinského. Byl též grafik československých známek. V letech 1946 – 1972 působil jako profesor na Pedagogické fakultě UK. Je znám jako ilustrátor mnoha knih. Zvládal mnoho grafických technik, dřevoryt a mědiryt, lept a zejména litografii. Věnoval se volné grafice, obrazům. Tvořil též vitráže a tapisérie.

Cyril Bouda
56712. Hospodářská výstava v Praze 1936
Dražba ukončena:04.03.2021 22:33:16
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:3 900 Kč