Jan Cmol

56515. Náměstí v Novém Jičíně

popis: Olej na plátně lepený na malířské lepence, signováno autorsky vpravo dole, rámováno v unikátním masivním uměleckořemeslném galerijním bohatě řezbovaném nádherném rámu, 42 x 42 cm, s rámem 58 x 58 cm.
Obraz letního dne se zachycením architektonických detailů měšťanských domů včetně sochy Panny Marie s propojením panoramatu na kostelní věž, toto vše přímo vtahuje diváka do atmosféry prosluněného dne, kde se téměř potkává s dámou ve žluté sukni a kloboučkem na hlavě.

O autorovi: Jan Cmol (1872-1943), učitel a malíř. Narodil se v Dolním Němčí u Uherského Hradiště. Absolvoval učitelský ústav v Příboře. Jako učitel nastoupil do Štramberka, kde se posléze stal ředitelem místní měšťanské školy. Aktivně se zapojil do kulturního a společenského dění ve městě.
Byl úspěšný kreslíř akvarelista. Jeho kresby se štramberskými motivy byly vydávány jako pohlednice. Obraz „Štramberk“ (nedatováno) je neobyčejný kombinací dvou kontrastních barev. Podstata je znázorněna zemitou hnědí, evokující město spojené s obdobím podzimu, kdežto obrysy hradeb, domů a Trúby jsou v ostrém kontrastu bílé, již přicházející zimy. Proměnlivá obloha na pozadí nabízí sporý sluneční svit, střídaný v rychlém sledu sněhovou bouří.

zbývá: 6 dnů, 2 hodin

konec dražby: 04.03.2021 19:09:00

vyvolávací cena: 1 000 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 1 400 Kč