Jan Juška

307313. Za humny (Voděrady)

popis: Tempera na papíře, 44x66 cm. Signováno vlevo dole Juška. Rám, sklo.

pozn.: Papír mírně poškozen.

o autorovi: narodil 6. 1. 1907 v Lešanech u Skutče - + 10.10. 1983 zemřel ve Vysokém Mýtě. Do Vysokého Mýta přišel v roce 1920 jako student a žil zde až do konce života. Po studiích na Učitelském ústavu v Litomyšli působil na řadě obecných a měšťanských škol v okolí, v roce 1933 definitivně zakotvil ve Vysokém Mýtě. Vychoval několik generací žáků a studentů. Byl vynikajícím učitelem výtvarné výchovy, matematiky, fyziky a deskriptivy. Malovat začal na počátku 30. let pod vlivem malíře Gustava Porše. První samostatnou výstavu měl ve Vysokém Mýtě v roce 1957, krátce po vzniku zdejší Městské galerie, na jejímž založení se spolupodílel a jejímž prvním ředitelem se stal v roce 1958. V čele galerie zůstal až do roku 1980. V roce 1982 se tu konala jeho poslední výstava. Jeho ryze krajinářské dílo vycházelo na počátku 30. let z mařákovských tradic, ale i později, po odchodu od oleje a příklonu k tempeře zůstal věrný krajinářství. Naprostá většina krajinářského odkazu Jana Jušky vznikla ve Vysokém Mýtě a jeho okolí. Jeho dílo tedy patří k nejvzácnějším ikonografickým plodům výtvarného života našeho města.

zbývá:

konec dražby: 15.01.2021 20:01:00

vyvolávací cena: 500 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 600 Kč

600 Kč limit (14.01.2021 17:09:39) 7967
500 Kč 13.01.2021 6:09:03 411