Josef Teodor Mousson

43574. Zelený štvrtok

popis: Olej na kartonu, 40x50 cm. Signováno vpravo dole Mousson. Rámováno.

pozn.: Rám mírně poškozen. Vzadu štítek z Diela. Studie k obrazu Zelený štvrtok.

o autorovi: 1887-1946
Narodil se v Maďarsku. Studoval na VŠ výtvarných umění v Budapešti (prof. E. Ballo). V roce 1910 získal stipendium od spolku výtvarných umělců Müvészház. V roce 1911 absolvoval pobyt v nejvýznamnější malířské kolonii v Nagybángy (Bala Mare, Rumunsko), kde si pod vedením K. Ferenczyho osvojil zásady plenérizmu. Od roku 1911 působil jako učitel kreslení na východním Slovensku, po roce 1918 jako svobodný umělec studijní cesta do Benátek 1913. V roce 1931 se přestěhoval do vily v Hrádku u Michalovec, majitel vily gróf A. Sztáray, obdivovatel tvorby. Byl členem jednoty výtvarných umělců Slovenska. Typickými motivy byly žánrové obrazy s tématy trhů a tržiště, které umožňují pohled na figurální výjev zasazený do maloměstského prostředí. Malíř se stal svérázným představitelem zemplínské žánrové malby a krajinomalby ½ 20 století. Mousson se snažil zachytit chvilkovou náladu momentu, pohybu na tržišti a mnohdy i svérázné postavy tehdejších obyvatel včetně jejich autentických výrazů či zvláštních figurálních odlišností.

dražba ukončena: 26.03.2020 23:05:23

vyvolávací cena: 1 000 Kč

vydraženo za: 120 000 Kč