Menzo

56535. Ostriky nad Jinevirem - Podkarpatská Rus

popis: Olej na malířské desce, 1955, 43 x 33 cm, signováno Menzo, rámováno v dobovém autorském rámu. Naturalisticky vytvořené dílo jedním z uznávaných umělců Podkarpatské Ukrajiny, dříve patřící Československé republice až do konce 2. světové války, násilně odtržené a přičleněné k Ruské federaci.
Díla umělců z této oblasti jen málo pronikají na západní trh, nejznámějším se stal malíř Vojtěch Erdelyi, jehož díla zaznamenala cenový nárůst za posledních 20 let až 300 %!!
Na Ukrajině žije skupina vlivných podnikatelů, sbírající díla místních umělců včetně Podkarpatské oblasti. Postupně vykupují tato díla na evropských trzích s uměním a vracejí je zpět do místa jejich vzniku. Obdobný postup je u bohatých ruských sběratelů umění a rovněž u polských sběratelů stahujících díla polských umělců i pro doplňování státních sbírek umění, neboť tyto byly téměř vydrancovány za 2. světové války.
Předložené dílo má úmyslně nastavený naturalistický styl malby se snahou se přiblížit co nejvíce „malířům z lidu“. Umělec zřejmě z důvodu možné perzekuce se podepsal pseudonymem „MENZO“. Po určení autorství určitě pro ukrajinské sběratele stoupne velmi hodnota tohoto obrazu, zobrazujícího těžkou práci vorařů (pltníků) při splavování dřeva po neklidných řekách mnohdy ještě v panenské, divoké, ale krásné přírodě podkarpatské oblasti. Ojedinělá nabídka na trhu s uměním.

zbývá: 6 dnů, 3 hodin

konec dražby: 04.03.2021 19:29:00

vyvolávací cena: 500 Kč

Předmět ještě nebyl dražen