Kolorovaná kresba, 5x20 cm, signováno vpravo dole Schwaiger 84, rám, pasparta, zaskleno.
1854, Jindřichův Hradec - 1912, Praha
Po studiích v Česku vyrazil do Vídně studovat obchodní akademii. Po dvou letech studií vstoupil na malířskou akademii taméž.
Zde se učil u prof. M. Trenkwalda. Později přešel do soukromého učení k Hansi Makartovi, ale ani jeden z těchto umělců nezanechal v jeho tvorbě žádnou stopu. Začal se věnovat tvorbě pohádkových motivů a bizarních postaviček. Jeho oblíbeným námětem bývají vodníci. Ve svých dalších dílech se zaměřil na ztvárnění běžných řemeslníků z Prahy a okolí (kolovrátkáři, preclíkáři, harfeníci,...). Po půlroční studijní cestě do Holandska maluje několik obrazů z tohoto prostředí (přístavy, rybářské trhy). Poté přesídlil na Valašsko, kde mohl v klidném prostředí pracovat na svých dílech. Vytvořil i mnoho fresek; jednu z nich i na zámku v Průhonicích, kde roku 1892 pobýval. Po několika dalších cestách do Nizozemí tvoří opět obrazy s motivy místního prostředí. Do svého širokého záběru tvorby zapojil i podobizny a studie architektonických a sochařských památek. Hojně vystavoval u nás i v zahraničí.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.