Olej na plátně, 45x40 cm. Signováno vlevo dole Al. Kalvoda. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 63 cm
Dílo «Šohaj» od Aloise Kalvody, žáka krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii, zobrazuje polopostavu mladíka v kroji, jehož pohled je veden na pravou stranu obrazové plochy. Divákovu pozornost přitahuje výrazný profil zobrazeného muže a přísné rysy jeho obličeje, které svědčí o vnitřní střídmosti. Jedná se o portrét provedený s velkou mírou psychologizace, ale zároveň ukázku bravurního malířského rukopisu pojednaného v impresionistickém duchu, kdy svěží barvy jsou kladeny na podložku jistými údery štětce. Pozadí je pojednáno děleným rukopisem modelujícím listoví stromů. Jde o výstižné zachycení chvíle, kdy vítr dynamizuje obrazovou kompozici. V koloritu zobrazené scény se harmonicky snoubí běloba a syté zelené tóny v pozadí. Tuto netypickou ukázku tvorby Aloise Kalvody vřele doporučujeme pozornosti sběratele.
o autorovi: 1875, Šlapanice u Brna - 1934, Běhařov u Klatov
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.