Ivan Mládek - Metallica hraje Jožina z Bažin

Nejdelší strana: 112 cm

Olej na plátně, 70x100 cm. Signováno vpravo dole I. Mládek. Rámováno. Ivan Mládek je jedním ze současných českých hudebníků, který se úspěšně prosadil také jako výtvarník, a to především díky svému originálnímu autorskému stylu a důvtipnému přístupu k výběru témat. Předložený obraz Metallica hraje Jožina z Bažin je toho zářným dokladem. Jedná se o zcela charakteristickou Mládkovu práci, v níž se dokonale propojuje groteskní obsahová pointa s neopakovatelným výtvarným přednesem. Výjev glosuje autorovo prostředí současné hudby konfrontací dvou zdánlivě nespojitelných žánrů a situací, kterou malíř záměrně posouvá do roviny osobního komentáře. Po umělecké stránce je obraz založen na primitivistickém přístupu, který se opírá o pronikavou formální stylizaci a oproštěnou barevnost. Na obraze je ovšem zároveň možné sledovat, že malíř jak s kompozicí, tak s paletou zacházel velmi precizně a promyšleně. Dílo se tak jako ostatní malby Ivana Mládka vyznačuje pádností humoristického sdělení i vysokou mírou výtvarného působení, které není spoutáno limity klasických postupů. Všechny tyto rysy, tedy specifický groteskní výraz, intenzivní apel na diváka a suverénní autorský přednes Ivana Mládka zařazují mezi nejvyhledávanější autory současnosti.

Text od autora k danému dílu: Mimochodem, překvapilo vás, že tuhle písničku hrála v Praze Metallica?
Zpočátku nepřekvapilo, myslil jsem, že je to nějaká skupina z Ústí nad Labem. Když jsem zjistil, že je to světově proslulá americká kapela, začal jsem si toho považovat, i když je mi jejich muzika hodně cizí.

o autorovi: 1942
Kreslíř, malíř, skladatel, zpěvák, textař. Studoval na VŠE v Praze. Od 60. let minulého století se zabýval malbou a kresleným humorem. Spolupracoval s časopisem Mladý svět. Společně s Jaroslavem Myslivečkem vytvářeli monumentální antiperspektivní obrazy. Společné obrazy podepisovali Josef II. Později začal Mládek své motivy realizovat v samostatné, naivisticky laděné stylizované malbě.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 330 000 Kč

85345. Metallica hraje Jožina z Bažin
Dražba ukončena:02.11.2022 20:29:17
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:170 000 Kč