Olbram Zoubek - Eva

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Reliéfní tisk, 20x15 cm. Signováno vpravo dole Olbram Zoubek. Volný list.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena nadačním fondem Kmentová Zoubek.

Olbram Zoubek je ikonou českého sochařství druhé poloviny 20. století. V Zoubkově tvorbě hrálo důležitou roli ztvárnění člověka s důrazem na niterné prožitky a otázky lidské existence. Křehkost předloženého díla zobrazující postavu Evy působí na diváka neobyčejně silným dojmem. Figura Evy se vyznačuje subtilní formou, redukovaným tělesným objemem. Levituje na neutrálním obrazovém prostoru. Předložený tisk je kvalitním zástupcem tvorby Olbrama Zoubka, slavné osobnosti poválečné generace, který dal výrazné podněty k rozvoji moderního umění v českých zemích.

 

o autorovi: 1926 - 2017
Sochař, grafik, restaurátor, pedagog. Absolvoval kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze, poté vystudoval UMPRUM u prof. Wagnera. Jeho výtvarný názor ovlivnilo poznávání díla klasiků moderního sochařství, inspiroval se přitom starověkými mýty a raně řeckou kulturou. Charakteristickou podobou jeho plastik jsou dlouhé, protažené figury s dramatickým projevem, vyjádřeným v gestech, pohybech a naklonění. Hotové modely odléval do cínu, olova a osinkocementu. Rád spolupracoval s architekty, byl autorem četných realizací v interiéru i exteriéru. Kromě volné tvorby se zúčastnil řady mezinárodních sochařských symposií. Věnoval se i restaurování. Je autorem posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Byl profesorem sochařství a externí architektury na AVU v Praze. Byl členem skupiny Trasa, Nové skupiny, Umělecké besedy. Jeho práce jsou zastoupeny v NG Praha a v mnoha významných domácích i světových galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 600 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
112994. Eva
Dražba ukončena:28.03.2024 21:53:06
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:12 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
12 000 Kč 28.03.2024 21:48:30 12274
11 000 Kč 28.03.2024 21:10:02 14937
10 000 Kč 06.03.2024 19:45:26 14995
9 500 Kč 05.03.2024 20:30:48 4255
9 000 Kč 02.03.2024 19:56:25 14943
8 500 Kč limit (02.03.2024 19:33:20) 8389
8 500 Kč 02.03.2024 19:33:21 14943
8 000 Kč limit (01.03.2024 21:23:09) 8389
7 500 Kč 01.03.2024 21:23:10 14995
7 000 Kč limit (01.03.2024 21:18:40) 8389
6 500 Kč 01.03.2024 21:18:41 14995
6 000 Kč limit (01.03.2024 21:18:35) 8389
5 500 Kč 01.03.2024 21:18:36 14995
5 000 Kč limit (01.03.2024 21:17:22) 8389
4 900 Kč 01.03.2024 21:17:23 14995
4 800 Kč limit (01.03.2024 21:17:19) 8389
4 700 Kč 01.03.2024 21:17:20 14995
4 600 Kč limit (01.03.2024 21:17:17) 8389
4 500 Kč 01.03.2024 21:17:18 14995
4 400 Kč limit (01.03.2024 21:17:14) 8389
4 300 Kč 01.03.2024 21:17:15 14995
4 200 Kč limit (01.03.2024 21:17:12) 8389
4 100 Kč 01.03.2024 21:17:13 14995
4 000 Kč limit (01.03.2024 21:17:10) 8389
3 900 Kč 01.03.2024 21:17:11 14995
3 800 Kč limit (01.03.2024 21:17:07) 8389
3 700 Kč 01.03.2024 21:17:08 14995
3 600 Kč limit (01.03.2024 21:17:05) 8389
3 500 Kč 01.03.2024 21:17:06 14995
3 400 Kč limit (01.03.2024 21:17:02) 8389
3 300 Kč 01.03.2024 21:17:03 14995
3 200 Kč limit (01.03.2024 14:43:58) 8389
3 100 Kč 01.03.2024 14:43:59 3090
3 000 Kč limit (01.03.2024 12:46:19) 8389