Věra Janoušková - Figura

Sádra, kov, celková výška 60 cm. Signováno V. Jan. 67.

Věra Janoušková patří k vůbec nejvýraznějším a nejuznávanějším českým sochařkám druhé poloviny 20. století. Předkládaná plastika s názvem Figura představuje autorku v její typické poloze. Pochází z doby, kdy se Janoušková zajímala o hledání výrazu prostřednictvím kombinování materiálů a práci se spojovanými segmenty. Tímto způsobem vznikla také tato postava s bytelným torzem doplněná o kovové součásti zčásti přejaté z použitých předmětů. Jejich spojením vzniká výrazové dílo, které jako by pozdvihalo paže v gestu otevřeného přijímání. Věra Janoušková v něm prezentuje svou tendenci k nevyumělkované improvizaci, která nechává promlouvat vlastní povahu materiálu v jeho přiznané podobě. Tomuto působení jednoznačně přispívá i zdánlivá nedokončenost a nedotaženost, kdy si hmota a materiál částečně ponechávají svůj prvotní tvar a účel. Jde o velmi hodnotnou ukázku díla Věry Janouškové z období, kdy si tato čelní česká umělkyně budovala svůj vlastní neopakovatelný výraz.

o autorovi: 1922 - 2010
Sochařka, kolážistka, malířka a grafička. Narodila se v Úbislavici. Nejprve studovala na Odborné škole sochařsko-kamenické v Hořicích v Podkrkonoší, v letech 1942 až 1943 na Uměleckoprůmyslové škole v Praze pod vedením Karla Dvořáka. V letech 1945 - 1948 studovala pod vedením Josefa Wagnera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a mezi léty 1948 až 1949 studovala jako stipendistka na Akademii výtvarných umění v Sofii. V 60. letech byla zakládající členkou skupiny UB 12, v 80. letech byla členkou Nové skupiny a od roku 1990 je v obnovené Umělecké besedě. Tvorba Věry Janouškové zasáhla do vývoje českého moderního umění nejvýrazněji sochami skládanými z různých materiálů, nejčastěji ze starého smaltovaného plechu, který nacházela na smetištích. Dílo autorky je hojně zastoupeno ve všech významných regionálních galeriích České republiky a v soukromých domácích i zahraničních sbírkách.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 600 000 Kč

vydraženo top
96513. Figura
Dražba ukončena:28.06.2023 23:01:45
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:80 000 Kč