Mikoláš Aleš - Léto

Kresba, 14x7 cm, signováno vpravo dole Aleš 1907, rám, pasparta, zaskleno.

1852, Mirotice u Písku - 1913, Praha
Studijně krátce působil v Písku, kde se mimo jiné učil u profesora Mildeho. Později nastoupil na malířskou akademii v Praze (1869-1876; prof.
M. Trenkwald, J. Sweerts). Inspiroval se tvorbou Karla Svoboda a Josefa Mánesa. V době své vojenské služby se blíže seznámil s kulturou cikánů a Maďarů. Roku 1879 podnikl krátkou studijní cestu do Itálie. Po celý svůj život byl značně nedoceněn, až na sklonku života si získávala jeho díla větší přízeň. V letech osmdesátých tvořil i technikou perokresby a akvarelu.V dalším desetiletí projevuje naplno své kreslířské umění a poměrně úspěšně tvoří i několik větších olejomaleb. Pozdější olejomabla kladla důraz především na vlastenectví. Své nadání pro dekorativní monumentalitu uplatnil na domovních freskách a sgrafittech. Do svého širokého spektra zájmu zahrnul i malbu dragounů, jezdců, Husitů, sv. Václava a mnoho dalších historických námětů. Ilustroval i velké množství lidových písní a básnických sbírek. Tvořil i knižní a časopisecké obálky. Jeho celoživotní dílo zahrnuje přes 8000 obrazů. Vystavoval hojně po celé naší republice.

Pozn.: Vzadu přípis o pravosti díla od M. Svobodové - Alšové. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.

4472. Léto
Dražba ukončena:25.05.2016 18:09:20
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:8 500 Kč