Medaile podle předlohy nejvýznamnějšího medailéra Josefa Šejnosta vydaná ku příležitosti oslav výročí 1000-ce let od smrti sv. Václava a ve stejném roce 1929 i oslava dostavby chrámu svatého Víta, která probíhala několik století.
Medaili vydala podle předlohy mincovna v Kremnici. Originální medaile jsou vyraženy ze zlata, stříbra a bronzu a jedná se o nejvýznamnější edici Československých medailí, které jsou v originální ražbě extrémně hodnotné. Stříbro 925/1000 hrubá hmotnost 122,09 g, puncováno a označeno K značka mincovny Kremnica, etue, popis, certifikát a osvědčení o ryzosti.