Alén Diviš - Tajemná tvář

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pozdější autorská signatura.

Olej na kartonu, 25x25 cm. Signováno vlevo dole Alen Diviš. Rám, pasparta, sklo. Obraz Tajemná tvář Aléna Diviše lze považovat za téměř ilustrativního zástupce nanejvýš pozoruhodného díla tohoto stěží zařaditelného českého umělce, solitéra. Stejně jako svým ostatním pracím malíř i této olejomalbě vtiskl vysokou dávku mystičnosti, niternosti a existenciálního pohnutí. Je to patrné nejen ve výběru tématu, ale také tlumené barevnosti, která může navozovat dojem religiozity či starobylosti. V zobrazené tváři lehce sklíčeného výrazu se semknutými rty a nepřítomným rozdvojeným pohledem se zračí procítěnost a hloubka autorových prožitků, který se během své pohnuté životní dráhy obracel k osobitému vyjádření tíže lidského údělu. Nesporně to ovlivnily osobní prožitky umělce, který strávil léta v internaci mimo svou vlast. Svým neopakovatelným projevem Alén Diviš vystupuje na české výtvarné scéně druhé poloviny 20. století a totéž platí o hodnotě jeho mysticismem prodchnutých děl, která jsou na trhu s uměním nesmírně vyhledávána.

o autorovi: 1900 – 1956
Český malíř a ilustrátor, vlastním jménem Karel Diviš. Studoval malířskou školu J. Boháče na Malé Straně v Praze a na UMPRUM v ateliéru E. Dítěte. Cestoval po Evropě a Africe a obrazy z cest vystavoval. Na počátku 2. světové války prožil internování ve Francii, pak se složitě nakonec dostal do USA, kde se stýkal s českými emigranty (B. Martinů) a žil ze skromné podpory československého konzulátu. V Americe ve svých výtvarných dílech s melancholickou barevností zpracovával především strašné zážitky minulých let. Po návratu do Československa opět navázal styky s uměleckým prostředím, vystavoval a ilustroval (Erben, Poe), v padesátých letech se po zhoršení zdravotního stavu už neúčastnil kulturního života. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, GHMP Praha, Památníku Terezín a jinde.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 2 200 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
72837. Tajemná tvář
Dražba ukončena:23.02.2022 21:40:00
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:17 000 Kč