Alena Antonová - Zátiší se skleničkou

Olej na malířské lepence, ovál 30 x 37 cm. Signováno ligaturou vlevo dole Rámováno v nádherném galerijním zakázkovém masivním uměleckořemeslném francouzském rámu, zdobeném rozvinutými ornamenty v rozích a kaskádovitým soustružením na vnitřních oválech, ošetřeno šelakovou politurou.
Obdobný obraz je reprodukován v antologii díla Aleny Antonové na straně 65. Velmi vzácná malířská práce. Jemnost barevného spektra, propojenost jednotlivých předmětů vytvářejících zátiší, jež ve tvarech nastiňuje radikálnost moderní formy fauvizmu. Obdobná díla se na českém trhu s uměním vyskytují jen velmi vzácně. Toto malebné dílo splňuje všechny požadavky investorů na výborné uložení financí v nejistém období. Naprosto ojedinělá sběratelská nabídka, mezinárodní úrovně v oblasti stylu moderní evropské malby.
Fauvismus  je moderní umělecký směr, který vznikl ve Francii na počátku 20. století. Podobá se německému expresionismu. Fauvisté nevytvořili žádný manifest a dohromady uspořádali jen tři výstavy v průběhu několika let. Šlo jim o čistou barvu a jednoduchou zkratku, o konstrukci obrazového prostoru bez modelace a stínování, o dokonalou harmonii mezi emocionálním výrazem a dekorativní kompozicí. Výrazová síla obrazu má vycházet z barevné plochy, která na diváka bezprostředně působí. MATISSE prohlašoval, že chce tvořit ‚příjemné‘ umění; využíváním zářivých barev se snažil podpořit čistotu kompozice. Vedoucí osobností skupiny byl Henri Matisse.
První fauvistické obrazy namalovali Matisse s André Derainem v Collioure a vystavili je v letech 1905–1906 spolu s díly Marqueta, Vlamincka, Georgese Braqua a dalších. Po roce 1907 se skupina fauvistů rozpadla a její členové hledali vlastní cesty. Jen Matisse a Raoul Dufy se v příštím vývoji příliš nevzdálili od svých fauvistických počátků.

o autorovi: 1930-2021
Malířka, grafička. Vystudovala Státní odbornou školu keramickou v Bechyni, Státní grafickou školu v Praze a VŠUP v Praze pod vedením prof. Filly. Její tvorba navazuje na syntetický kubismus. Vystavovala doma i v zahraničí.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 55 000 Kč.

56513. Zátiší se skleničkou
Dražba ukončena:04.03.2021 19:14:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:32 000 Kč