Kombinovaná technika na plátně, 80x80 cm. Signováno vpravo dole Andrea Ehret. Nerámováno.
Nejdelší strana: 80 cm
Abstraktní kompozice „Enso“ stojí na silném kruhovém gestu, které se v obraze proměňuje v energický vír – jednou působí meditativně, jindy až výbušně. Dominantní oblouk tmavé, téměř kaligrafické linie vymezuje hlavní tvar a vede oko diváka do středu dění, kde se vrstvy barvy lámou, odkrývají a znovu překrývají. Kruh tu není jen symbolem uzavřenosti, ale spíš otevřeným prostorem, ve kterém se odehrává proměna.
Autorka pracuje s kontrastem hutných nánosů a transparentních závojů: místy je povrch plastický, jinde naopak jemně rozpitý a vzdušný. Fialové a purpurové tóny se prolínají s výraznými akcenty růžové a oranžové, které obraz „rozsvěcují“ a dodávají mu pulzující teplotu. Do malby vstupují stříkance, šmouhy a stékající stopa barvy – jako záznam pohybu, okamžiku, rytmu dechu. Struktura a drsná textura na některých místech vytváří dojem eroze či odlupující se vrstvy, což zesiluje pocit hloubky a času.
Celek vyznívá jako vizuální „stopa“ – napětí mezi kontrolou a spontánností, mezi klidem kruhu a neklidným vnitřkem. „Enso“ tak působí současně jako obraz i jako zkušenost: přitahuje z dálky výraznou barevností a zblízka odměňuje detailními přechody, materiálovou bohatostí a dynamikou gestické malby.
o autorovi: 1978
Pochází ze slovenských Michalovců. Studovala na Prešovské univerzitě na Slovensku a Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v České republice. Čerpá ze studií umění a arteterapeutické praxe, využívá intuici, výraz a gesta jako nástroje osobní transformace a reflexe. Její intuitivní přístup je ovlivněn východní filozofií. Každý obraz považuje za vyjádření vnitřního světa – za meditativní proces, ve kterém je barva vrstvena v kombinaci s kaligrafickým prvkem. Jak sama řekla o své malbě, „je tu touha po zážitku jako ve snu, kde magické stává se skutečným.“ Její díla byla zastoupena na četných výstavách v USA, Velké Británii, Švédsku, Nizozemsku, Německu, Číně i Jižní Koreji, Austrálii a Itálii. Její díla jsou v soukromých i galerijních sbírkách po celém světě. Získala mnohá mezinárodní ocenění včetně The Red Dot Miami Award, Global Art Awards Tokyo / Abstract Art Master/ , Caravaggio International Prize /Master of Art/, atd. V letech 2021 a 2022 vyhrála mezinárodní grant francouzské vlády ´Chateau d' Orquevaux Residency´ ve Francii jako součást ceny Denise Diderota.