Antonín Dwořák - Portrét dámy

Olej na plátně, 48x40 cm. Signováno vpravo dole Dwořak 1845. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen. Restaurováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 56 cm

Předložená malba představuje portrét dámy, kterou oděv a ostatní doplňky určují jako členku vysoké společnosti 19. století. Dílo je kvalitním zástupcem portrétní tvorby Antonína Dwořáka, českého malíře, který spojil svoji tvorbu s prostředím Litomyšle. Ženu zachytil v soustředěné ušlechtilé póze s precizně upraveným dobovým účesem. Mírně pokleslé koutky úst a linie obočí zdůrazňují životní zkušenost portrétované, která celkově působí klidným dojmem. Dwořák pracoval precizním způsobem realistické malby s pečlivě zahlazenými stopami po nástroji. Velkou pozornost věnoval detailům, zde například květinám a krajkám, které jsou součástí dámina oděvu. V barevnosti výborně vyvážil tmavé odstíny s teplým závěsem v levé části kompozice. Podobizna je typickou ukázkou portrétní tvorby Antonína Dwořáka s vysokou uměleckou, ale i historickou hodnotou.

o autorovi: 1817 – 1881
Malíř a fotograf. Na reálce v Poličce absolvoval kursy kreslení, na AVU v Praze studoval u F. Tkadlíka, pak na AVU ve Vídni a opět v Praze u Ch. Reubena (AVU). Vyučoval kreslení na piaristickém gymnáziu v Litomyšli, pak v Praze na Královském českém polytechnickém ústavu. Ve svém uměleckém díle se zabýval portréty a žánrovými výjevy.

vydraženo posouzeno znalcem
114148. Portrét dámy
Dražba ukončena:24.04.2024 21:14:46
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:8 500 Kč