Olej na plátně, 48x40 cm. Signováno vpravo dole Dwořak 1845. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen. Restaurováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 56 cm
Předložená malba představuje portrét dámy, kterou oděv a ostatní doplňky určují jako členku vysoké společnosti 19. století. Dílo je kvalitním zástupcem portrétní tvorby Antonína Dwořáka, českého malíře, který spojil svoji tvorbu s prostředím Litomyšle. Ženu zachytil v soustředěné ušlechtilé póze s precizně upraveným dobovým účesem. Mírně pokleslé koutky úst a linie obočí zdůrazňují životní zkušenost portrétované, která celkově působí klidným dojmem. Dwořák pracoval precizním způsobem realistické malby s pečlivě zahlazenými stopami po nástroji. Velkou pozornost věnoval detailům, zde například květinám a krajkám, které jsou součástí dámina oděvu. V barevnosti výborně vyvážil tmavé odstíny s teplým závěsem v levé části kompozice. Podobizna je typickou ukázkou portrétní tvorby Antonína Dwořáka s vysokou uměleckou, ale i historickou hodnotou.
o autorovi: 1817 – 1881
Malíř a fotograf. Na reálce v Poličce absolvoval kursy kreslení, na AVU v Praze studoval u F. Tkadlíka, pak na AVU ve Vídni a opět v Praze u Ch. Reubena (AVU). Vyučoval kreslení na piaristickém gymnáziu v Litomyšli, pak v Praze na Královském českém polytechnickém ústavu. Ve svém uměleckém díle se zabýval portréty a žánrovými výjevy.