Antonín Waldhauser - Červánky

Olej na kartonu, 14x18 cm. Monogramováno vlevo dole A.W. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 27 cm

Přestože se Antonín Waldhauser zabýval historickou malbou, v jeho krajinářské tvorbě lze dobře cítit prvky romantismu. Pro toto dílo komorního formátu dílo Waldhauser zvolil pohled na siluetu horizontu těsně po západu slunce. Malíř zde pracuje s potlačenou škálou výrazových prostředků, které však využívá velmi umně a zkušeně. Potlačená barevnost působí klidně a promlouvá k divákovi souhrou teplých odstínů zapadajícího slunce, které přecházejí do zlatavé barvy večerního nebe. Pozorně vedená tmavá linka horizontu navozuje až kaligrafický dojem. Obrazovou plochu v předním plánu rozčleňují skupiny stromů s křehce podaným větvovím a olistěním. V jemné, příjemné a lyrické atmosféře, které umělec na obraze dosáhl, se odráží vysoká estetická kvalita díla. Obraz velmi dobře reprezentuje krajinářské dílo Antonína Waldhausera.

o autorovi: 1835 - 1913

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 470 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
111356. Červánky
Dražba ukončena:28.02.2024 20:32:50
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:10 000 Kč