Arnošt Hofbauer - Troja

Nejdelší strana: 42 cm

Olej na plátně fixovaném na kartonu, 35x42 cm. Signováno vpravo dole A. Hofbauer. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen. Vystaveno v Mánesu 1944.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Signovaný obraz s názvem Troja pochází z  díla Arnošta Hofbauera, příslušníka výrazné generace umělců 90. let 19. století. Malba se záznamem poklidné přírodní scenérie pražské čtvrti s architektonickým doplněním na pozadí v levé části obrazové plochy pracuje s částečně redukovanými výtvarnými prostředky, jak bylo pro autora do určité míry typické. Táhlý horizont, barevně sjednocené podání plánů a celkově střídmá paleta umožňují vnímat atmosféru této krajiny, z níž vyzařuje svébytné vnitřní kouzlo. Přesvědčivosti zachycení výjevu autor dosáhl nejen neotrockou prací s technikou, ale také obsazením akcentovaného přírodního detailu v popředí malby. V jemných náznacích jsou znázorněny rozdíly jednotlivých přírodních komponent a jejich struktura, včetně světlé opálové hladiny vodní plochy. Obraz svědčí o vyzrálosti autora a lze jej bez okolků pokládat za vysoce kvalitního reprezentanta Hofbauera krajinářského díla. O vysoké hodnotě malby není nejmenších pochyb.

o autorovi: 1869-1944
Narodil se v Praze. Studoval v Praze UMPRUM u prof. Ženíška, AVU u prof. Pirnera a Hynaise. Ve Vídni studoval divadelní malířství. Studijní cesty podnikl do Benátek, Paříže, Berlína, Dalmácie, Raveny a Florencie. Maloval olejem a pastelem, tématem jeho obrazů byla jak krajina, tak i figura. Aktivně se účastnil spolkového života sdružení „Mánes“. Ve své tvorbě věnoval velkou pozornost vyobrazení zvířat.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 260 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
82353. Troja
Dražba ukončena:31.08.2022 20:18:32
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:7 000 Kč