Kombinovaná technika, 75x50 cm. Signováno vpravo dole Čeněk Pražák 1996. Rám, pasparta, sklo.
Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Nejdelší strana: 103 cm
Dílo „Pár LXXX“ představuje charakteristickou polohu Čeněka Pražáka, v níž se figura mění v rytmus linie a znakový systém. Kompozice je vystavěna z několika jistých, výrazných černých obrysů, které naznačují dvojici těl v těsném kontaktu – motiv „páru“ je zde spíše pocitem než popisem. Křivky se skládají do sebe, překrývají se a vytvářejí dojem objetí či vzájemného opření, přičemž autor nechává mnoho prostoru bílému poli papíru, které se stává aktivní součástí obrazu.
Výrazným prvkem jsou barevné akcenty: červené a žluté pásy doplněné černou linií vytvářejí vertikální osu, která kompozici stabilizuje a dodává jí energii. Barevné „ozvěny“ se objevují i v obrysech těl – modrá a červená linka místy kopíruje černou kresbu a vytváří vibrující efekt, jako by se figura posouvala v čase či v prostoru. Tato práce s posunem kontury připomíná princip tisku nebo registrace barev, ale zároveň působí velmi živě a spontánně.
Celek je moderní, čistý a zároveň emotivní: minimalismus formy kontrastuje s intimním tématem. Pražák dokáže několika tahy vystihnout napětí mezi blízkostí a odděleností, mezi gestem a abstrakcí. „Pár LXXX“ zaujme svou grafickou elegancí, rytmem linií a promyšleným používáním barvy, která nepřebíjí kresbu, ale naopak ji zvýrazňuje a rozeznívá.
o autorovi: 20. února 1914 Praha – 18. října 1996 Dittingen, Švýcarsko. Sochař, architekt, grafik, malíř, ilustrátor, typograf a fotograf, v letech 1961–1964 člen skupiny Máj 57. Od roku 1969 žil v exilu ve Švýcarsku.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 450 000 Kč