Olej na plátně, 73x100 cm. Nesignováno. Rámováno.
Stav: Rám mírně poškozen.
Nejdelší strana: 115 cm
Předložená olejomalba je působivým dílem českého žánrového malířství 19. století a zobrazuje pohled na hrad, v jehož popředí je zobrazená bukolická scéna. Spatřujeme pastýřský pár, který je obklopen hejnem. Pastevec sedící na koni ve středu obrazové kompozice je otočen směrem k ženě po jeho levici. Ve druhem plánu vidíme další postavu, která pozoruje odehrávající se děj. Krajinní záběr se otevírá zobrazením skály s hradem, v jejíž pozadí spatřujeme vysoké hory, nad kterými se stahují hutné mraky. Krajina je pojednaná pomocí zemitých tónu, které harmonický doplňuje zelená barevnost vegetace. Dílo reprezentuje klasickou ukázku romantické krajiny zobrazující pastýřskou idylu s hlubokou intimitou, kterou vytváří vzájemná provázanost zvířat a lidí. Po stanovení autorství tohoto vysoce kvalitního díla lze jedině očekávat zvýšení jeho hodnoty.