Olej na sololitu, 44x54 cm. Signováno vpravo dole Ctibor Krčmár. Rámováno.
Ctibor Krčmár se narodil v Semerově na Slovensku. Po druhé světové válce byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde na počátku 50. let 20. století získal absolutorium. Ve svém díle se věnoval jak krajinářským, tak figurativním výjevům. Na předloženém díle s názvem Na salaši se projevuje autorovo příznačné malířské založení, pro které je naprosto typický sklon k expresionismu a gestickému zacházení s rukopisem. Dílo zachycuje výjev ze salaše s ústřední postavou muže s ovcí a s charakteristickou architekturou v pravé části obrazu. Na malbě na první pohled zaujme výrazná barevnost a rychlá spontánní práce s technikou. Dílo je prodchnutou neobyčejnou dynamikou, která svědčí o síle Krčmárova malířského temperamentu. Obraz lze označit za dílo značných kvalit, ve kterém se zračí malířova jedinečná schopnost zprostředkovat umělecký prožitek ze skutečnosti.
o autorovi: 1924 - 1990
Studoval u G. Mallého v Bratislavě a u prof. Vl. Sychry, J. Želibského a O. Nejedlého na AVU v Praze.