Nejdelší strana: 40 cm
Olej na plátně fixovaném na kartonu, 40x29 cm. Signováno vpravo dole E. Czech 1909. Rámováno.
Tento tvůrce moravského původu rozvíjel malířské aktivity předně ve svém ateliéru ve Vídni. Jeho tvorba nezapře východisko v neoklasicistické figurální malbě. Emil Czech je známý zejména pro velkou estetizující formu figurálních výjevů a ušlechtilé sjednocené barevné kompozice. Ve svých pracích dokázal umně vyvážit uhlazenou čistotu dotažené malby s malířskou volností. K této poloze se přimyká také předložené dílo s ženským aktem. Zlatavá draperie s velkými mísovitými záhyby odhaluje bělostnou pleť modelčiných zad. Profil je umně naznačen malířskou zkratkou. Uvolněné řešení pozadí, které barevně ladí s látkou draperie, navozuje dojem skici a svědčí o vyzrálosti malířovy ruky. Přestože tento autor nesporných kvalit nebyl ještě plně doceněn, vysoká hodnota jeho obrazů je zcela patrná na stále stoupající poptávce po jeho dílech.
o autorovi: 1962-1929
Rakouský malíř německé národnosti z Moravy.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč.