Olej na plátně, 100x80 cm. Signováno vpravo dole E. Nemoudry 15. Nerámováno.
o autorovi: 1957
Narodila se v polské Poznani. V Praze studovala UMPRUM u prof. Svobody. Začínala jako výtvarnice oděvních modelů, později se začala věnovat volné malířské a grafické tvorbě. Je především figuralistkou, nevyhýbá se ani portrétní malbě. Vedle malby se věnuje i barevné litografii.
Charakteristickým obsahem obrazů Ewy Nemoudry jsou figurální kompozice přecházející místy až v žánrové scény, jejichž poetika je dosahována specifickým rukopisem, zjednodušujícím obrazové komponenty. Výrazové roztříštění obrazů je zde prostředkem k volnějšímu rozestavění postav do symbolického prostoru, přičemž nabývají imaginace. Té je docilováno i ze surrealismu vycházejícím tématizováním a prostupem časových rovin, skladbou paralelních příběhů, prolínáním vzpomínek s aktuálním dějem v prvním vizuálním plánu. Zobrazovaný kaleidoskop světla, koláž obrazových hrdinů a jejich příběhů, je při tom jak dramatizován, tak i zlyričtěn vystupujícím koloritem kompozic. Duší obrazů jsou barevné tonality i kontrapunktní akordy modré, zelené, žluté lomené červené barvy. To vše spolu se schopností obrazů spouštět v mysli diváků hru představ, je zřejmě i podkladem magického kouzla, které na nás z jejích obrazů dýchá.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 32 000 Kč.