Nejdelší strana: 115 cm
Olej na plátně, 70x100 cm. Signováno vlevo dole Fonville 1867. Rámováno.
Realisticky pojatý krajinný výjev Horace Antoina Fonvilla představuje romantizující pohled na skalnatou zátočinu vodní hladiny. Pozoruhodná horizontální kompozice využívá kontrastu styku světlé a tmavé plochy, na níž je skalisky obrazová plocha rozdělena. V popředí částečně prosvítá luminiscentní tyrkysový odstín vody zobrazeného jezera. Úsporně volený kolorit i oproštěná kompozice propůjčuje malbě klidný, melancholický, snad až poněkud teskný výraz. Pohled přitom upoutává křivka horizontu s několika špičatými vršky, za nimiž se jakoby objevuje zázrak denního světla. Předkládaný obraz lze bez nadsázky označit za nádhernou práci od zástupce francouzské lyonské malířské školy. Několik maleb tohoto tvůrce bylo dokonce zakoupeno pro francouzské státní instituce. Jeho práce jsou na trhu s uměním stále více vyhledávány.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Francouzský malíř barbizonské školy.
o autorovi: 1832-1914
Narodil se v Lyonu. Zprvu byl žákem svého otce, malíře Nicolase Victora Fonvilla, a posléze v letech 1847-1848 žákem Adolpha Appiana na Národní škole výtvarných umění v Lyonu (École nationale des beaux-arts de Lyon). V roce 1867, kdy vznikl prezentovaný obraz, pobýval v Aix-les-Bains, starobylém lázeňském místě na východě Francie (Savojsko), a téhož roku se přestěhoval do Paříže, kde zůstal po tři léta až do roku 1870. Dále se živil jako učitel na obecní škole a učitel kreslení na běžné škole chlapecké a střední škole v Lalande. V letech 1853-1854 vystavoval v Lyonu a v roce 1869 v Paříži. Jedno z jeho nejznámějších děl, nazvané Cesta v horách Haut-Bugey, zakoupilo Musée du Luxembourg v Paříži a bylo umístěno do Muzea výtvarných umění v Besançonu. V letech 1875-1881 působil jako učitel kresby v Bourg-en-Bresse, kde se zároveň podílel na místním kulturním životě. V roce 1904 založil spolu s Alfredem Chanutem, Léonem Dallemagneem a Johannèsem Sonem založil v roce 1904 Společnost umělců Ainu. Zbytek života strávil v Montagnat (Ain), kde až do své smrti maloval v ateliéru ve Villa des Bouleaux.