František  Cína - Jelínek - Rameno řeky

Olej na kartonu, 22x31 cm. Signováno vpravo dole Cína Jelínek. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Obraz Rameno řeky s horizontální kompozicí a zastřenou barevností František Cína – Jelínek vytvořil jako vysoce zdařilou malířskou etudu, která k divákovi promlouvá uklidňujícím půvabem krajiny. Malíř se zde soustředil na realistické vystižení průběhu ramene vodního toku s důrazem na přirozený ráz přírody a jemnou mluvu střídajících se odstínů okolní vegetace. V technickém podání malby je cítit sklon k uvolnění rukopisu, které je v souladu se spíše komorním formátem. Součástí výrazu díla je také náznak romantické impresivní nálady, která se do výjevu skrze výtvarné řešení promítá. Tyto prvky obrazu propůjčují jemnou intimní atmosféru. Neotřelý poetický podtón podporuje také výborně vystižená průzračnost řeky a odlesky krajiny na její hladině. Upozornit lze samozřejmě i na redukovaný přístup k podání detailů. Předkládaný obraz lze řadit k velmi zdařilým a výtvarně kvalitním krajinám.

o autorovi: 1882, Praha - 1961, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 115 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
106924. Rameno řeky
Dražba ukončena:13.12.2023 20:31:16
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:4 200 Kč