František Nedvěd - V manéži

Olej na plátně, 90x60 cm, signováno vlevo dole F. Nedvěd, rám.

1919, Kladno
Žák Střední školy dekorativního umění v Praze (1941-1945). Poté studoval soukromě u malířů K. Součka a J. Horníka. Učil se také na AVU (1945-1947; prof. V. Nechleba). Na závěr studií se učil v ateliéru Cyrila Boudy na PedF UK v Praze (1958-1960). Od roku 1951 vede kurzy kreslení a později se také angažuje ve výtvarné výchově v Kulturním domě hlavního města Prahy. Věnuje se kresbě, malbě, grafice i plastice. Některé náměty ke své tvorbě čerpal z Kladna, např. Portrét hutníka, Krajina z Kladna, Struskař apod. Nejvíce se proslavil realistickou malbou. V 60. a 70. letech tvoří řadu fandrůz (obrazy inspirované minerály). Během 80. let se blíží k imaginativní inspiraci, přesouva se k snovým představám a fantazii. V grafice se zabýval především technikou dřevorytu a linorytu. Je autorem řady knižních i novinových ilustrací. Vystavoval zejména na našem území.

Pozn.: Pocházi z umělecké pozůstalosti Františka Nedvěda.

3549. V manéži
Dražba ukončena:27.01.2016 19:52:35
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:5 000 Kč