Nejdelší strana: 67 cm
Olej na plátně, 67x54 cm. Signováno vpravo dole F. Nachtigal 1929. Rámováno.
Na obraze Zasloužený odpočinek František Nachtigal využil klasických výtvarných prostředků realisticky pojaté malby, v níž malíř nechává realitu mluvit samu za sebe bez patrných známek vlastní exprese. Z díla tak dýchá jakási objektivní zklidněná střídmost a objektivita, kterou podporuje osvícení výjevu přirozeným denním světlem. Odpovídá tomu i námět. Postarší muž v elegantním oděvu usazený na lehátku na terase domu na okamžik přerušil čtení a přemítá o samotě ponořený do vlastních úvah. Pohled upírá před sebe, zatímco na pozadí za ním ubíhá k obzoru dlouhý lán louky svěžích světle zelených odstínů. Jedná se o pozoruhodné zachycení okamžiku jakoby vytrženého z obyčejného dne života, který diváka přitahuje právě svou přirozeností. Předloženým obrazem se František Nachtigal částečně přiblížil k estetice Nové věcnosti, která se rozvíjela před vypuknutím druhé světové války. Jde o kvalitní dílo ceněného umělce s velmi vysokou uměleckohistorickou hodnotou.
Stav: Rám mírně poškozen.
Pozn.: Restaurováno. Inspirace směrem Nová Věcnost.
o autorovi: 1894 – 1956
Malíř, grafik, pedagog. Studoval architekturu u profesorů Liebschera a Kouly na ČVUT v Praze, následně na UMPRUM u profesorů Dítěte, Špillara a Brunnera. Působil jako profesor kreslení a grafických technik na Státní grafické škole v Praze. Ve volné tvorbě se věnoval zejména portrétu, krajinomalbě a figurálním kompozicím, zabýval se též typografií a plakátovou tvorbou.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 8 500 Kč