František Pečinka - Chalupa pod hradem

Olej na překližce, 15x18 cm. Monogramováno vpravo dole FP. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 25 cm

František Pečinka patří k žákům Julia Mařáka na pražské Akademii. Umělecké školení dále rozvíjel také ve Vídni. Na nabízené malbě je možné ocenit zralou polohu jeho malířské tvorby. Pečinka se zde soustředil na krajinnou scénu s příznačně otevřeným projasněným prostorem, ze kterého dýchá atmosférická vzdušnost a dojem volnosti. Zajímavá nenásilná kompozice s chalupou je akcentována vrcholky zříceniny hradu, která se tyčí na horizontu. Zdůraznit je třeba přesvědčivou barevnost, která perfektně zprostředkovává přirozený dojem z krajiny. Na obraze vystupuje také skvělá práce se vzdušnou perspektivou, která se projevuje ve změně odstínu mírně zastřených hor na pozadí. Z díla celkově promlouvá Pečinkův cit pro zachycení přirozenosti přírody i neotrocké zacházení s technikou. Koupi díla lze jedině doporučit.

o autorovi: 1869 - 1917

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 95 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
111325. Chalupa pod hradem
Dražba ukončena:28.02.2024 20:09:40
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:9 000 Kč