Gustav Porš - Večerní mokřady

Pastel, 65x48 cm. Signováno vpravo dole G. Porš. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 67 cm

Gustav Porš prošel školením na pražské UMPRUM a Akademii výtvarných umění. Prominentní oblastí jeho tvorby se stala krajinomalba, k níž se řadí i předložené dílo s motivem večerní mokřady. Na obraze Porš zachycuje atmosféru skomírajícího dne pečlivě volenými výrazovými prostředky. Kompozici na zlatý řez vytváří skupina vysokých stromů a naznačení horizontu na pozadí, v dolní části se táhne rovinatý terén mokřady. Porš zde dosahuje velmi krásného barevného sjednocení, které přímo dýchá atmosférou podvečerního šera. Traviny mokřady se zahalují do potemnělých odstínů ve chvíli, kdy lze na obloze ještě letmo cítit poslední záchvěvy denního svitu. Nehledaný přirozený výraz tohoto poetického pastelu podtrhuje autorovo zkušené zvládnutí techniky. Díla Gustava Porše se řadí k velmi kvalitním zástupcům české krajinomalby. Toto dílo je toho zjevným dokladem.

o autorovi: 1888, Chrudim - 1955, Skuteč

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 150 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
114204. Večerní mokřady
Dražba ukončena:24.04.2024 22:04:15
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 200 Kč