Olej na plátně, 104x82 cm. Signováno vlevo dole Ivan. Rámováno.
Nejdelší strana: 108 cm
„Oranžová žena“ je výrazná figurální kompozice, v níž Ivan Sedliský spojuje civilní portrétní výraz s poetikou znaku a symbolu. Do středu obrazu staví ženskou tvář s klidným, až zasněným pohledem. Postava je pojatá frontálně, s jemně stylizovanými rysy a dlouhými vlasy, které splývají do široké barevné plochy. Vizuálně tak vzniká dojem ikony – figury, která není jen konkrétním portrétem, ale nositelem nálady a významu.
Barevná skladba se opírá o teplé okrové a oranžové tóny, doplněné temným pozadím, které postavu výrazně „vytahuje“ do popředí. Okolo hlavy a v horní partii se objevují geometrické tvary a kruhové motivy připomínající slunce či planety; nad postavou je umístěn emblém se stylizovanou hvězdou a centrálním „okem“. Tyto prvky posouvají obraz do roviny symbolického vyprávění – jako by šlo o osobní mytologii, v níž se ženský princip propojuje s kosmickým řádem, energií a světlem.
Malba pracuje s výraznou konturou a záměrnou plošností, která navazuje na moderní dekorativní tendence a zároveň ponechává dílu lidskost a jemnou melancholii. Kontrast mezi teplými barvami figury a chladnějším, tmavým okolím vytváří napětí, zatímco opakování kruhových a hranatých tvarů přináší rytmus a stabilitu kompozice. „Oranžová žena“ je dílo s osobitým rukopisem – působí současně naivně čistě i promyšleně, a nabízí divákovi prostor pro interpretaci mezi portrétem, symbolem a snovou vizí.
o autorovi: 1926 (Ostrava) - 1999 (Praha)
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 30 000 Kč