J. T. Blažek  - Pískaři na řece Orlici

Tempera na kartonu, 29 x 38 cm, signováno autorsky vpravo dole, datováno 1941, vzadu upřesnění lokality vzniku díla, rámováno pod sklem v masivním vyřezávaném ornamentálně zdobeném galerijním rámu s patinovaným stříbrem na povrchu.
Pozoruhodné dílo, byť komorního charakteru kladlo na malíře velké nároky na zvládnutí perspektivy, kdy lze porovnat správné rozložení poměru postav, koní, stromů a budov v pozadí. Přičemž každá malířská chyba by šla jen stěží přemalovat, vzhledem k savosti kartonu.

O autorovi: Josef Tomáš Blažek (7. března 1884 Dolní Kalná – 21. srpna 1962 Praha) byl český akademický malíř, ilustrátor, kreslíř, grafik a pedagog.
Narodil se v podkrkonošské obci Dolní Kalná v rodině učitele Antonína Blažka. Od roku 1902 nastoupil ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesorů E.K. Lišky, Jana Preislera a A. Hofbauera a později přestoupil na pražskou malířskou akademii do speciálky profesora M. Pirnera, kde setrval dva roky. Následně podnikl studijní cestu do Mnichova a dva roky pracoval jako asistent kreslení v Hradci Králové. Odtud přišel znovu do Prahy k prof. Pirnerovi. Před první světovou válkou přispíval ilustracemi do časopisů Kopřivy[1], Máj a rovněž ilustroval v roce 1909 pro nakladatelství J.R. Vilímek vydání románu Anna Karenina. Na sklonku první světové války sloužil jako voják-malíř na restaurování fresek v kostele sv. Mikuláše v Praze na Staroměstském náměstí a společně s Oldřichem Blažíčkem vymaloval jednu z kleneb výjevy ze života sv. Mikuláše. Ve dvacátých letech podnikl studijní cesty po Německu, Holandsku, Anglii a v roce 1924 byl v Paříži. Po návratu z cest vyzdobil freskami několik maloměstských záložen, spořitelen a hornický kostel v Březových Horách. V letech 1925–1935 kreslil pravidelně pro deník Venkov[2] a proslul též jako humoristický kreslíř časopisu Kopřivy, kde své práce podepisoval často pseudonymy F. Jeteba, Alois Kuchař, J. O. Oedtl a Ant. Husák. J. T. Blažek se nevěnoval jen vlastní tvůrčí práci, ale také působil jako profesor kreslení na reálce v Karlíně. V roce 1934 získal 1. cenu na hospodářské výstavě v Praze (díla: Výlet v lese, Nevěsta, Bělisko, Promenáda na Žofíně). Byl členem Jednoty umělců výtvarných a vystavoval mj. v Benátkách (1918), Bratislavě (1926), v Topičově salonu v Praze, na Výstavě soudobé kultury v Brně (1928) a v Obecním domě v Praze (1943). Mimo velkých zakázek se věnoval krajinomalbě a zejména erotickým námětům. Zemřel v Praze v létě 1962.

J. T. Blažek
56617. Pískaři na řece Orlici
Dražba ukončena:04.03.2021 20:51:00
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:2 600 Kč