Nejdelší strana: 124 cm
Olej na plátně, 81x101 cm. Signováno vpravo dole J. Zdeborský 1902. Rámováno.
Na předloženém obraze J. Zdeborský zachytil momentku na náměstí jihočeského města. Jedná se o bezprostřední spontánní záznam života z charakteristického městského prostředí s historickou architekturou a podloubím v pravé části obrazové plochy. Celkovému vyznění obrazu odpovídá i nenucené řešení malby. Kompozice byla pojata jako průhled náměstím se sbíhavými liniemi malebných průčelí. Malíř pracoval světlou paletou s jasnými odstíny barev, jak je patrné na kulise městské zástavby i na krojích zobrazených postav. Vedle těchto momentů je třeba vyzdvihnout umné zachycení figur v malířské zkratce. Lehce nahozená malba se svěží barevností výstižně navozuje příznačný ráz daného okamžiku. Jedná se o velmi zdařilou malbu, která zaujme svou nestrojeností.