Jakub Schikaneder - Městské zákoutí

Akvarel, pastel na kartonu, 22x12 cm. Monogramováno vlevo dole JS. Rám, sklo.

Pozn.: Rám mírně poškozen. Zezadu pozůstalostní razítko. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc..

Jakub Schikaneder studoval na pražské Akademii a patří k předním zástupcům generace Národního divadla. Šlo o velmi specificky profilovaného umělce, a to jak z hlediska tematického směřovaní jeho maleb, tak také z pohledu autorského projevu. Předložené dílo zastupuje tu odnož jeho díla, ve které se Schikaneder zabýval znázorněním městských prostředí, zejména obrazů ze staré Prahy, jejich zákoutími, charakteristickou poetikou a geniem loci. Nabízená práce z tohoto pohledu vyniká jako vysoce kvalitní a reprezentativní ukázka způsobu, jak k tomuto námětu Schikaneder přistupoval. Dílo se vyznačuje uměřenou zastřenou jednotně laděnou paletou založenou na lomených pastelových odstínech z teplé části spektra. Zcela evidentní je také tendence budovat prostor obrazu pomocí barvy. Stejně jako ostatní umělcova díla zmíněného zaměření se i tento poutavý akvarel vyznačuje citlivým využitím šerosvitné techniky, která dílu dodává sugestivní vtahující ráz. Velmi krásné je také zpracování detailů, a sice podrobností siluet zobrazené architektury, anebo sítě větvoví stromu v právě části obrazové plochy. Z užité techniky vyplývá i na Schikanedera poměrně uvolněný rukopis. Obraz Jakuba Schikanedera představuje jako mistra v zachycení melancholických sugestivních nálad urbánního prostoru.

o autorovi: 1855-1924
Narodil se v Praze. Studoval AVU v Praze u prof. Lhoty, poté v Mnichově u prof. Maxe. Pedagogicky působil na pražské UMPRUM. Cesty podnikl do do Nizozemska, Švýcarska, Itálie, Francie a Německa. Mezi jeho nejznámější díla patří obrazy inspirované mizející starou Prahou. V závěrečném období tvorby se inspiroval cestami na Helgoland.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 16 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
93892. Městské zákoutí
Dražba ukončena:03.05.2023 20:53:42
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:43 000 Kč