Jan Havlík

52958. Bethovenova VII

popis: Olej, zlato, kombinovaná, strukturální technika, 130 x106 cm, signováno na přední i zadní straně str. plátna Havlík + vročení, r.1989, na blind rámu štítek s popisem, včetně evid. č. obr.-majetku AJG a taktéž štítek autorský. Nerámováno.

Pozn.: Expresivní, abstrakce-informel. Jedná se o jednu ze čtyř variant stejnojmenného obrazu, namalovaných v rozmezí téměř půl století. První vznikla r.1947 v Paříži, kde zůstala v majetku Alice Ernest. Prin. Verze z r.1967 je součástí soukromé sbírky v USA. Jako poslední vznikla r. 1995 maloformátová verze s názvem Bethovenova th 7, která je v majetku rodiny autora.Tato, formátově největší varianta vznikla v r.1989 a stala se majetkem Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou( viz evid. štítek). Po revoluci byl obraz na dožádání vrácen zpět a zařazen do obrazové sbírky manželky autora. Jedná se o kvalitní, monumentální dílo, galerijní hodnoty, které nebylo nikdy restaurováno a je v bezvadném stavu.

o autorovi: 1915 - 1995
Narodil se ve Vídni. Po II. světové válce studoval na VŠUP v Praze u profesora J. Nováka a J. Baucha, aspiranturu u E. Filly a na Ecole des Arts et métier v Paříži u profesora Narbona. V roce 1950 byl jmenován asistentem VŠUP v Praze, později zde vedl školu figurální kresby. Jeho díla jsou zastoupena mimo jiné v NG Praha, ve sbírkách v USA a Japonsku. Na zámku Žirovnice je stálá expozice jeho obrazů.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

dražba ukončena: 26.11.2020 20:04:00

vyvolávací cena: 1 000 Kč

vydraženo za: 160 000 Kč