Jan Zrzavý - Studie

Pastel, 45x60 cm. Signováno vpravo dole J. Z. 43. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Vzadu přípis s potvrzením pravosti od Dr. Františka Dvořáka 8.12. 1997.

Nejdelší strana: 70 cm

Meditativní výjev zátiší z počátku 40. let minulého století nese typické znaky projevu Jana Zrzavého. Předměty sumárních tvarů oproštěné od detailů jsou naaranžovány do pyramidální kompozice, kterou ve formátu ukotvují horizontální linie na pozadí. Plynulé přechody světla a stínu spolu s precizně vyjádřenými obrysy přispívají k dojmu meditativního zklidnění a tichého vcítění. Jemná a nekřiklavá technika pastelu stejně jako tvarová stylizace plně odpovídá Zrzavého tendenci soustředit se na vnitřní podstatu zobrazovaného a jeho přirozenou poetiku. Ve výtvarném zpracování hraje stěžejní roli i světlo, které jakoby vychází přímo z výjevu a naplňuje jeho vnitřní prostor. Studie zátiší umožňuje hluboký ponor do prostoru autorova vnímání. Koupě díla představuje zcela výjimečnou sběratelskou příležitost.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 14 200 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
112820. Studie
Dražba ukončena:27.03.2024 21:17:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:100 000 Kč