Jaro Svoboda - Předjaří na vsi

Olej na kartonu, 48x64 cm. Signováno vpravo dole J. Svoboda. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 74 cm

Známý malíř ruského původu Jaro Svoboda, který studoval na pražské Akademii a UMPRUM, je sběratelskému prostředí znám zejména jako výborný krajinář. Zásadní se pro něj kromě studií staly inspirativní pobyty v zahraničí. Zde se setkáváme s ukázkou jeho vyspělé krajinářské tvorby, na níž se projevuje Svobodův cit pro zacházení s barvou a zkušená rukopisná technika. Na obraze jednoznačně zaujme výběr nenucené kompozice, v tomto případě výhled na vesnická stavení v období, kdy zimu střídá jaro. Svoboda citlivě reaguje na proměnu krajiny volbou živé barevnosti, kterou lze ve shodě s jeho výtvarným naturelem popsat jako pádnou a direktní. Scéna působí životně a jasně, k čemuž přispívají také umně vyjádřené kontrasty světlých a tmavých odstínů. Zkušený, zčásti uvolněný rukopis s ponechanými stopami po kontaktu štětce s podložkou z tohoto díla činí malbu velmi přitažlivou s nepopiratelnou výtvarnou kvalitou. Krajinářským dílům Jara Svobody se zcela oprávněně přisuzuje vysoká hodnota.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
105390. Předjaří na vsi
Dražba ukončena:29.11.2023 20:09:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 400 Kč