Jaroslav Herbst - Mladá hudebnice

Olej na kartonu, 45x35 cm. Signováno vlevo dole J. Herbst. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 51 cm

o autorovi: 1887 – 1971
český malíř, řezbář a projektant-stavař, který se proslavil jako malíř autodidakt, pozoruhodný svou tvorbou z 20. až 40. let 20. století ve stylu expresionismu. Pocházel z německo-české rodiny obchodníka Franze Josefa Herbsta, který byl investorem, a dal postavit Dům U Černé Matky Boží(* 1860 Bakov nad Jizerou +1919 Praha), a jeho první manželky Anny Barborové. Jaroslav byl nejstarší, dále se narodili bratři František (*1896-1980+) a Vítězslav (*1890-1960+), po jehož porodu matka zemřela. Otec se pak oženil s její sestrou Růženou. Již předtím v roce 1885 rodina přesídlila do Prahy, kde Jaroslav vystudoval gymnázium a stavební fakultu ČVUT v Praze, začal ve svém oboru pracovat a současně amatérsky malovat, nadšen pražskou výstavou Edvarda Muncha a poučen postimpresionismem. Jeho kariéru přerušila první světová válka, narukoval a v letech 1916-1918 bojoval na frontě. Po návratu se vrátil ke studiu na ČVUT, nyní na strojní fakultu, a maloval. Stal se členem Krasoumné jednoty a vystavoval na jejích kolektivních výstavách i samostatně ve Feiglově galerii, kde měl první samostatnou výstavu v březnu až dubnu roku 1934. Již předtím přesídlil do rodných Dušníků, kde se kromě malby a řezbářství věnoval vedení hospodářství. Ve 20. až 40. letech maloval převážně krajiny a zátiší. Uvolněným rukopisem, koloritem a pastózními olejovými barvami se přiblížil svým vzorům (např. Oskar Kokoschka) a současníkům (např. Jan Bauch). Na prahu druhé světové války malovat přestal a již se k tvorbě nevrátil.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 100 000 Kč.

74989. Mladá hudebnice
Dražba ukončena:27.03.2022 22:04:30
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:5 500 Kč