Nejdelší strana: 82 cm
Olej na plátně, 42x53 cm. Signováno vpravo dole J. Holub. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Jiří Holub je reprezentantem vysoce kvalitní krajinářské školy druhé poloviny 19. století, v níž se spolu s realistickou složkou projevoval základ romantizujícího krajinářství. Pro tento směr je naprosto typická dramaticky rozčleněná krajinná scenérie, efektní světelné podmínky i dynamický detail říčního toku, který si razí cestu krajinou. Na předloženém obraze s příznačným motivem alpské krajiny dokázal Jiří Holub tyto složky sloučit do velmi krásného poetického celku. O malířových schopnostech vypovídá původní autorské pojetí tohoto sice obvyklého, ale velmi přitažlivého krajinného motivu, který malíř ozvláštnil zdůrazněním lávky v popředí a obsazením příznačných detailů. Kulisu výjevu tvoří krásně osvícená oblaka. Jedná se o vyspělou práci známého autora, který byl mistrem svého žánru.
o autorovi: 1861-1919
Narodil se v Brně. Studoval AVU ve Vídni, kde se zúčastnil na výročních výstavách.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 20 000 Kč