Jiří John

52240. Dívčí akt

popis: Litografie, 13x9 cm. Signováno vpravo dole tužkou J. John 58. Volný list.

o autorovi: 1923-1972
Narodil se v Třešti. Studoval v Praze UMPRUM u prof. Kaplického. Josef Kaplický jej v roce 1954 doporučil, aby pro Státní židovské muzeum vytvořil památník v Pinkasově synagoze připomínající české a moravské Židy, kteří se nevrátili z ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. John nabídku přijal, přizval si však jako spolupracovníka Václava Boštíka. Společně pak mezi léty 1955 a 1959 zapsali na 77 000 jmen obětí uspořádaně, leč bez striktního plánu na stěny synagogy. Ves vé volné tvorbě kombinoval malbu s kresbou a výtvarně tak obohatil dějiny malířství. Kresbu později nahradil grafikou. Věnoval se také knižní ilustraci. Pedagogicky působil v 60. letech na pražské AVU.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 550 000 Kč.

zbývá: 21 dnů, 7 hodin

konec dražby: 11.11.2020 19:46:00

vyvolávací cena: 500 Kč

Předmět ještě nebyl dražen