Olej na překližce, 23x27 cm. Signováno vpravo dole J. Novák 50. Rámováno.
Stav: Rám citlivě ošetřen šelakovou politurou.
Pozn.: Rámováno v autorském uměleckém masivním rámu s vytvořenou ornamentální dvojitou vlnovkou, symbolizující harmonii s děním zachycujícím na obraze. Vzácná práce autora vzniklá při návštěvě Horňácka v r. 1950. Obraz původně součástí vynikající folklorní sbírky horňáckého umění. Motivy s velkým množstvím postav s dobovou architekturou jsou vždy zkouškou uměleckého cítění umělce s respektem na upřednostnění perspektivy při zachování smysluplnosti námětu a autenticity daného místa a dění. Autor v tomto díle potvrdil své výborné malířské schopnosti a do poměrně malého formátu dostal hlavní motiv trhů, z nichž i po desetiletí stále tryská jejich poselství pro další generace. Krásné, galerijní dílo! Vzácné!
o autorovi: Manžel výtvarnice Olgy Umlaufové, původně malíř skla - studium uměleckého sklářství v Novém Boru, v r. 1949 studium na vysoké umělecko-průmyslové škole v Praze - prof. Kaplický. Ačkoliv měl vztah k uměleckému sklářství, oproti tomu malířská tvorba jej provázela po velkou část jeho života. Doklad malířského mistrovství autora pomáhá vytvořit obraz života našich předků. Menší formáty odpovídaly jeho způsobu zpracování pocitového zážitku v nepřerušeném časovém úseku. Přes temperu a olej přešel v 80. letech k technice pastelu.