Jiří Ščerbakov - Noční strom

Nejdelší strana: 92 cm

Olej na plátně, 90x80 cm. Nesignováno. Olištováno.

Jiří Ščerbakov představuje zajímavou osobnost generace, která prošla školou slavného Emila Filly na pražské VŠUP. Obrazový prostor kompozice vyplňuje bujná koruna stromu, která se vymezuje na abstraktním pozadí. Rukopis autora, který se charakterizuje výrazným dynamismem, tady hraje klíčovou roli. Expresivní tahy umělcova štětce modelují prostor, vytvářejí jedinečnou atmosféru snové reality, kdy se obrysy zobrazeného ztrácejí v mlze. Pozornost přitahuje barevná paleta, ve které dominuje jasný ultramarín, který autor zjemňuje bělobou v kontrastu k zemitému pozadí. Jemnost kompozice podtrhují tenké tahy štětce bělobou, které uvádí děj do pohybu a doplňují ho o výmluvné detaily. Žebřík, který se táhne do oblohy interpretujeme pomocí vlastních asociací, ve kterých může promlouvat symbolika věčnosti. Působivé a vysoce kvalitní dílo Jiřího Ščerbakova je vynikající akvizicí pro sbírku domácího umění 20 století, jehož koupi můžeme jedině doporučit.

o autorovi: 1925 - 2007

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 44 000 Kč.

111696. Noční strom
Dražba ukončena:29.02.2024 21:00:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:3 400 Kč