Jitka Válová - Postavy

Kombinovaná technika na plátně, 90x60 cm. Signováno vpravo dole J. Válová 78. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Malba mírně znečištěna vpravo nahoře.

Nejdelší strana: 94 cm

Obraz Postavy představuje krásný příklad z díla jedné z nejznámějších ženských protagonistek českého umění druhé poloviny 20. století Jitky Válové, jejíž tvorba je spjata s prostředím Kladna a osobou malířčiny sestry Květy. Na nabízeném díle je typicky zachycena figurální kompozice vysokých štíhlých postav ve vzájemné interakci. Na pracích Jitky Válové vyniká právě volba figur jako základního výrazového prostředku, ale samozřejmě také jedinečné autorské zpracování. Těla postav jsou subtilní, převýšená a navozují intenzivní pocity křehkosti. Tento dojem zprostředkovává také svébytná technika lité kresby, která ponechává prostor spontánní mluvě užitého materiálu. Útlé figury, jejich odhmotněné proporce a jemné kresebné linie jako by vypovídaly o bytostně hlubokých tématech lidství, emocí a existenciálních prožitků. Práce Jitky Válové nepochybně patří k vrcholným dílům českého poválečného umění.

o autorovi: 1922-2011
Narodila se v Kladně. Studovala nejprve rytectví v Železném Brodě, poté v Praze UMPRUM u prof. Filly. Ve své tvorbě se zaměřila na figurální malbu, kde zobrazovala pohyb, vztahy, nálady, často ve vyhrocených situacích. Její život i tvorba byly úzce spjaty se sestrou - dvojčetem Květou.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
105582. Postavy
Dražba ukončena:30.11.2023 20:35:25
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:40 000 Kč