Olej na plátně, 50 x 67 cm, signováno autorsky vlevo dole, rámováno v galerijním dobovém autorském honosném masivním rámu ozdobeném vyřezávanými ornamenty s patinovaným uměleckým bronzovým povrchem.
Razantní nasazení žence zakomponovaného s pomocnicí do překrásného panoramatu horňácké krajiny upoutá pozornost všech milovníků tohoto nádherného území jižní Moravy sevřeného do cípu západního Slovenska známého svérázem a uchováním etnografické čistoty včetně zpěvu, tance, nářečí, zvyků, obyčejů a krojů. Horňácko každoročně přitahuje stále více návštěvníků, kdy mimořádnou akci jsou slavné Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, coby přirozeném centru malebného Horňácka. Obraz vznikl při opakovaných návštěvách umělce na Horňácku.
Dílo bylo původně součástí mimořádné a velmi kvalitní sbírky umění se zaměřením na Horňácko. Skvostné galerijní velmi sběratelsky hodnotné dílo! Ojedinělá nabídka na trhu s uměním!!
Dostalík: Malíř, grafik, studoval na UMPRUM V Praze a soukromě u Oldřicha Blažíčka, podnikal časté studijní cesty, malíř, studoval soukromě u J. Schwarze a J. Haši a v letech 1923-1926 na Vyšší lidové škole.
o autorovi: Akademický malíř z Olomouce, oblíbený moravský krajinář.