Josef Hlinomaz - Noční veselí v Transylvánii

Olej na kartonu, 36x41 cm. Signováno vlevo dole Hlinomaz 1978. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 53 cm

Josef Hlinomaz patří k nejpopulárnějším českým malířům druhé poloviny 20. století. Vděčí za to nejen své úspěšné herecké kariéře, ale především neopakovatelnému autorskému výtvarnému projevu, který jeho obrazům dodává nebývalý vnitřní náboj. Obraz s názvem Noční veselí v Transylvánii zastupuje poutavou sondu do prostoru autorovy imaginace. Hlinomaz zde před divákem rozehrává výjev, na kterém ztvárňuje svou interpretaci společenské události v historické zemi Transylvánie, kde má na hradě Bran sídlit románová postava Drákuly. Již samotný výběr námětu je výjimečný. O to více pak zaujme jeho faktické zpracování. Na výjevu se objevují odhalené krásky s atraktivními kostýmovými doplňky. Sugestivní pnutí dílu dodává mužská postava, kterou snad můžeme ztotožnit se samotným Drákulou. Další výjevy se odehrávají za předním uskupením postav, zatímco se na pozadí na jednom z kopců tyčí bělostná architektura hradního sídla. Hlinomaz spojuje jednotlivé náměty jakoby mimochodem s neuvěřitelnou mírou lehkosti a volnosti do hutné surrealistické básně, která doslova nadchne kontaktem výrazové intenzity s přesvědčivým minimalismem výrazových prostředků. Jedná se o mimořádnou ukázku svébytného díla Josefa Hlinomaze, jejíž koupě představuje zcela unikátní sběratelskou příležitost.

o autorovi: 1914-1978
Narodil se v Praze. Dva roky studoval v Praze malířství na UMPRUM, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví, které se stalo jeho povoláním. Malba zůstala jeho koníčkem. Stal se významným představitelem naivního stylu, vytvořil také řadu ilustrací. Ačkoli je v našem povědomí zapsán hlavně jako herec, on sám herectví vnímal jako existenční jistotu, která mu skýtá prostor pro malování. Jeho obrazy byly velmi ceněné již za jeho života a sedmdesátých letech se běžně prodávaly za 10 tisíc, a to jak u nás, tak v Německu. V posledních letech obliba i ceny obrazů Josefa Hlinomaze rostou.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
105219. Noční veselí v Transylvánii
Dražba ukončena:15.11.2023 20:58:23
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:330 000 Kč