Josef Procházka - Před bouří

Olej na plátně, 65x88 cm. Signováno vlevo dole Jos. Procházka 38. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 107 cm

Velmi poutavá a malířsky strhující práce ikonické postavy české krajinomalby Josefa Procházky představuje krajinnou scenérii za větrného počasí s figurální stafáží. Stojíme zde před dílem, které nese všechny stěžejní rysy Procházkova autorského pojetí krajiny. Obraz se vyznačuje snahou o vyjádření prchavé atmosférické podstaty zachycené přírody, která se před divákem rozevírá jako uchvacující jeviště. Malířův jedinečný rukopis založený na rozechvělé barevné skvrně a zčásti nevyhraněných ipmresivních tvarech skvěle zprostředkovává dojem nespoutanosti a bytostné živosti, kterou malíř v krajině spatřoval. Tato tendence se jasně projevuje také v koloritu, jehož podstatou je škála vzájemně prolnutých přírodních odstínů zeleně a okru. Jejich kontrast a zároveň pointu tvoří červený odstín figury vystavené živlům. Spontánní dotyky štětce na plátno ještě umocňují sensualistický prožitek z tohoto krásného díla. Josef Procházka i na tomto obraze vyniká jako malíř, který kladl důraz na vyjádření smyslového kontaktu s krajinou. O vysoké hodnotě předkládaného díla není nejmenších pochyb.

o autorovi: 1909 - 1984

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 710 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
93880. Před bouří
Dražba ukončena:03.05.2023 20:30:41
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:95 000 Kč