Josef Teodor Mousson - Na trhu

Olej na překližce, 86x55 cm. Signováno vpravo dole Mousson. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 83 cm

o autorovi: 1887-1946
Narodil se v Maďarsku. Studoval na VŠ výtvarných umění v Budapešti (prof. E. Ballo). V roce 1910 získal stipendium od spolku výtvarných umělců Müvészház. V roce 1911 absolvoval pobyt v nejvýznamnější malířské kolonii v Nagybángy (Bala Mare, Rumunsko), kde si pod vedením K. Ferenczyho osvojil zásady plenérizmu. Od roku 1911 působil jako učitel kreslení na východním Slovensku, po roce 1918 jako svobodný umělec. V roce 1931 se přestěhoval do vily svého obdivovatele grófa Sztáraye. Byl členem Jednoty výtvarných umělců Slovenska. Typickými motivy byly žánrové obrazy s tématy trhů a tržiště, které umožňují pohled na figurální výjev zasazený do maloměstského prostředí. Malíř se stal svérázným představitelem zemplínské žánrové malby a krajinomalby poloviny 20. století. Mousson se snažil zachytit chvilkovou náladu momentu, pohybu na tržišti a mnohdy i svérázné postavy tehdejších obyvatel včetně jejich autentických výrazů či zvláštních figurálních odlišností.

99103. Na trhu
Dražba ukončena:26.07.2023 20:59:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:5 000 Kč

5 000 Kč 05.07.2023 22:19:24 11783