Joža Uprka

47883. Dívka v kroji - Výstava Uherské Hradiště

popis: Litografie, 41x21 cm. Signováno vlevo dole v tisku JU 37. Rám, pasparta, sklo.

Pozn.: V papíře místy skvrnky.

o autorovi: 1861, Kněždub na Moravě - 1940, Hroznová Lhota
Žák pražské akademie v přípravce profesora Františka Čermáka (2 roky). Poté vstupuje do školy Antonína Lhoty, ale necelý rok na to přechází na akademii v Mnichově (prof. Nik. Gysis, Otto Seitze). Po tříletém studiu se vrací do Prahy, kde se učí u prof. Pirnera (1887). Poté se vrací na Moravu a maluje četné studie a obrazy zobrazující moravské Slováky a místní kraj. Po 5 letém pobytu v domovině studijně vycestoval do Paříže, Londýna, Holandska a opět i do Mnichova, kde svá studia ukončil. Z 90. let pochází řada studijních hlav a obrazů z jeho tvorby, které byly uspěšně vystavované v Topičově salonu. Motiv děl zůstává stále stejný ale Uprkova technika, propracovanost a barevnost se mírně mění. Vzniká mnoho obrazů z Hodonínska, Slovácka a jeho okolí, které jsou vystavovány u nás i v zahraničí. Maluje kroje, selky, sekáče, moravskou krajinu, sklizně, dudáky a mnoho dalšího. Roku 1928 cestuje do Dubrovníka, kde pečlivě studuje místní lid a jeho kroje. Vše poté mistrně zachycuje ve svých dílech.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 000 000 Kč

zbývá: 35 dnů, 4 hodin

konec dražby: 16.09.2020 19:19:00

vyvolávací cena: 500 Kč

minimální příhoz: 100 Kč

aktuální cena: 2 100 Kč