Jura Mandel - Snopy

Olej na překližce. 46x63 cm. Signováno vpravo dole J. Mandel. Rámováno.

Stav: Rám i malba mírně poškozeny.

o autorovi: 1886 Kuželov - Horňácko -1971 Praha
Studie architektury VUT Praha 1907 - 1910 u prof. Liebschera, dále malbu na AVU Vídeň - 1911 - 1915 u prof. Rudolfa Backera a Julia Schmiedta. Rovněž studie na AVU Praha 1920 - 1921 prof. Karel Krattner. Do r. 1929 pedagog v Košicích a Trnavě. V r. 1939 Modřany u Prahy, angažoval se v Moravském krúžku spolu s kunsthistorikem Štěpánem Ježem, autorem mnoha publikací a monografií o malířích. Rád maloval na Horňácku zejména v letních měsících. Dcera Olga Mandelová (1926 - 2002) a syn Jiří Mandel ml. (1923 - 1995) absolvovali AVU v Praze.
Malíř Jiří (Jura) Mandel byl synovcem a správcem pozůstalosti fenomenálního horňáckého malíře Cyrila Mandela. Ve 30. letech založil s Karlem Supem, Svatavou Syllovou, Miroslavem Syllou "Horňáckou skupinu", která vybudovala vlastní výstavní pavilon "Strážná hůrka". Výstavy zde probíhaly každoročně na Máří Magdalenu od r. 1930. Předchůdcem společná výstava v Ostravě 1927 - Dům umění - C. Mandel, J. Mandel, K. Sup, dále 1927 a 1932 Velká nad Veličkou - C. Mandel, J. Mandel. Spousta výstav - Košice 1926, Ostrava 1932, Bratislava 1933, Trnava 1928, 1930, 1932, 1936. Člen a organizátor Umělecké besedy Slovenské, se kterou vystavoval i v zahraničí Miláno 1925, Benátky 1926, New York 1938! Výstavy Rubešova galerie 1942, 1944, 1945, Nová síň 1958, dál JOV Pražské salony 1955 - 1970. Veraikon roč. XV 1929 sešit 6 Horňácká skupina. V obci Kuželov pamětní deska pro Juru a Cyrila Mandela.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 55 000 Kč

40828. Snopy
Dražba ukončena:26.02.2020 20:17:00
Vyvolávací cena:700 Kč
vydraženo za:3 900 Kč