Karel Černý

2049. Portrét paní Wielgusové

popis: Olej na plátně, 75x54 cm, signováno vpravo nahoře K. Černý 37, rám.

1910, Brno - 1960, Praha
Žák AVU (1933-1938; prof. Jakub Obrovský). Malíř zátiší, krajin, podobizen a figurálních námětů z restauračních zařízení a barů. Z námětů jeho maleb je cítit osamělost člověka ve světě a lidí mezi lidmi. Teprve po válce se začíná zabývat tématikou všedního života a jeho obrazy působí radostněji.

Pozn.: Přiložen uměleckohistorické posouzení (PhDr. Rea Michalová PhD.)

Z posudku: "Portrét paní Wielgusové" významně dokumentuje autorovu první zásadní tvůrčí fázi (1936-1939)...Podobizna paní Wielgusové je cenným dílem, které odhaluje, Karla Černého, jako mimořádně schopného portrétistu moderních výrazových prostředků. Je to obraz, který v sobě rafinovaně spojuje autorovu typickou splývavost melancholických modří s věčností, zachovávající přirozené dívčí kouzlo a upřímný výraz mladé dámy...

dražba ukončena: 26.03.2015 21:03:00

vyvolávací cena: 80 000 Kč

vydraženo za: 170 000 Kč