Karel Nepraš - Veselý nosáč

Pozn.: Vzadu přípis s věnováním.

Nejdelší strana: 46 cm

Kombinovaná technika, 38x32 cm. Nesignováno. Rámováno.
Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Karel Nepraš, český sochař, grafik a pedagog, se proslavil zejména svými sochařskými asamblážemi, ve kterých osobitým způsobem rozvíjel možnosti novátorských technik a nekonvenčních materiálů. Již od studia na pražské Akademii výtvarných umění se podstatou jeho tvorby stal důraz na nepovrchní dadaistické glosátorství, citlivou parodii a recesi, pomocí nichž dokázal odlehčovat pozorovanou skutečnost a nalézat v jejích prvcích nový smysl a souvislosti. Výborným reprezentantem jeho díla je též předložená práce s názvem Veselý nosáč, která představuje asambláž předmětů v typickém povrchovém pojednání červeným lakem. Stejně jako ostatní Neprašova díla se i tento pozoruhodný reliéf vyznačuje originální vynalézavostí, jejíž zájem se soustředí na běžné předměty z umělcova okolí, které však autor staví do zcela nového kontextu v rámci dadaistického celku. Významnou součást výrazu je také preference autenticity, tedy nešlechtěné, anebo jen částečně zpracované formy, která objekty prezentuje tak, jak jsou, ovšem přetavené optikou umělcova tvůrčího génia. Karel Nepraš se právem řadí k nejuznávanějším českým umělcům 20. století, jeho díla jsou zastoupena v předních domácích i světových sbírkách.

o autorovi: 1932-2002
Český sochař, kreslíř, grafik, profesor Akademie výtvarných umění v Praze.

Vzdělávání: Akademie výtvarných umění v Praze.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 900 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
85335. Veselý nosáč
Dražba ukončena:02.11.2022 20:33:43
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:31 000 Kč